Aktualności

Co to jest dzień godności osób niepełnosprawnych? Kiedy go obchodzimy?

Co roku 5 maja Europa obchodzi Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, obchodzony także jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Niepełnosprawnych. Pomysł na obchodzony 5 maja Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, został zaczerpnięty z Francji. Tam "Spotkanie z godnością" organizowane jest co roku i biorą w nim udział przedstawiciele najwyższych władz oraz francuskie gwiazdy.

W Polsce zaczęto myśleć o tym dniu wraz z wejściem do Unii i nazwano go Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Niepełnosprawnych.
Niepełnosprawność Intelektualna spotyka się z niezrozumieniem i nietolerancją. Osoby te są napiętnowane i wyśmiewane, mają również trudności ze znalezieniem pracy. Wszystkie te bariery utrudniają im godną egzystencję.

Tak być nie może, dlatego aby uzmysłowić ludziom niedolę osób niepełnosprawnych i pokazać ich siłę do walki o lepsze życie ustanowiono Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne chcą być traktowane tak jak sprawne i maja do tego pełne prawo, nie tylko przez jeden dzień w roku...
Osoby niepełnosprawne muszą przeżywać przyjaźnie, sympatie – mieć kolegów, koleżanki. Tak samo bawią się, kochają, płaczą czy cierpią.
Ważne jest, aby do wszystkich dotarło, że osoby niepełnosprawne intelektualnie są takimi samymi ludźmi jak pozostali, a wręcz mają wyższą inteligencję uczuciową. Może inaczej wyglądają, może mają bardziej skośne oczy, nie potrafią się poruszać, mówić, nie słyszą czy nie widzą – ale z ogromną wrażliwością reagują na otoczenie i z wielkim zaufaniem gotowe są obdarzać miłością innych.
Spotkania, które odbywają się w ramach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych mają na celu przełamanie izolacji i integrację ze środowiskiem, w którym żyjemy.

W Środowiskowym Domu Samopomocy „Dom Tęcza" Dzień Godności obchodziliśmy 12.05.2012r., jednakże zajęcia związane z tym dniem były realizowane przez cały tydzień.
Dzień godnościW dniach 07-09.05.2012r. odbyły się warsztaty pt.: „POSTAWY ANTYDYSKRYMINACYJNE WOBEC OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ", którego uczestnikami byli wolontariusze z gnieźnieńskiego III Liceum oraz uczestnicy „Domu Tęcza".
Zajęcia obejmowały:
Warsztat: „JA JESTEM OK –TY JESTEŚ OK" - prowadzony przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną i psychologa, które miały na celu kształtowanie postawy tolerancji i antydyskryminacji oraz uwrażliwienie na kwestię Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W trakcie tych warsztatów została zaprezentowana prezentacja multimedialna, którą przygotowały dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Prezentacja wykorzystana w warsztatach miała na celu zaprezentowanie praw osób niepełnosprawnych i pokazanie uczestnikom warsztatów problemów z którymi niepełnosprawni borykają się na co dzień, jak i ich lepsze poznanie a przez to akceptację. Za zgodą autorów chcemy również Państwa zapoznać ze stanowiskiem Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w sprawie ich praw.
Warsztat praktyczny: Filcowanie na mokro i De Cupage — działania wspólne wolontariuszy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do GALERII

W dniach 08-09.05.2012r. Odbyły się warsztaty z naszymi wolontariuszami. Warsztaty miały kierunek dwóch różnych technik z filcowania na mokro robiliśmy ciekawe rzeczy motyle jak również kwiaty. Następne warsztaty, które miały miejsce dotyczyły techniki De Cupage, były też wykonywane ciekawe prace np. deski na karteczki oklejane serwetkami i wieszaki, które mogły zostać powieszone na ścianach. Rezultaty końcowych prac wyszły zadowalające. Nasi wolontariusze mieli ważne zadanie zapoznać się z nami oraz nauczyć się z nami- osobami niepełnosprawnymi współpracować.

Dnia 12.05.2012r. w naszym ośrodku odbył się Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie zorganizowany przez Stowarzyszenie MAKI, udział w nim wzięli członkowie Stowarzyszenia, uczestnicy ŚDS, rodzice i opiekunowie. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji m.in. konkurencje sportowe takie jak: rzucanie woreczkiem do koła, rzucanie ringiem, zbijanie puszek piłeczkami. Przygotowane zostało stanowisko edukacyjne gdzie psycholog oraz pedagog specjalny prowadzili zajęcia uświadamiające jakie prawa mają osoby niepełnosprawne, jak również dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Kolejną z atrakcji cieszącą się dużym powodzeniem była Loteria Fantowa. Odbył się również pokaz sztuki walki Capoeira, po pokazie można było zrobić sobie z nimi zdjęcie. Na przybyłych gości czekał poczęstunek: kiełbaski, chleb ze smalcem, ogórki kiszone oraz coś słodkiego. Pod koniec imprezy zostały wręczone dyplomy za uczestnictwo w konkurencjach sportowych.

 

Stowarzyszenie MAKI oraz ŚDS „Dom Tęcza" składają serdeczne podziękowania dla:
„Poldrób" Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe
„Posti" S.A. Przedsiębiorstwo Handlowo-Wytwórcze
Niemann S.C. Cukiernia Jarosław Niemann i Spółka
ZPHU „Zet Be"
H.P.U Wajm
oraz innych darczyńców
za okazane wsparcie i pomoc przy organizacji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Państwa pomoc i zaangażowanie są dla Nas dowodem, iż są wokół nas ludzie, którzy bezinteresownie dzielą się z innymi.

Chcesz pomóc ?

Przekaż nam 1,5 % podatku

KRS 0000312965

1 5 procent

lub wpłać pieniądze na konto:

PeKaO S.A.   17 1240 3246 1111 0010 2027 9751

 

Losowe zdjecia