Aktualności

Śniadanie Wielkanocne w Stowarzyszeniu MAKI

Śniadanie Wielkanocne

W Wielki Czwartek w siedzibie Stowarzyszenia MAKI jak co roku odbyło się Śniadanie Wielkanocne przygotowane przez podopiecznych i terapeutów Środowiskowego Domu Samopomocy "Dom Tęcza". Tego dnia przy wspólnym stole spotkaliśmy się z zaproszonymi gośćmi, którzy na co dzień z nami współpracują, ale przede wszystkim są naszymi przyjaciółmi. Nie zabrakło tradycyjnych potraw takich jak m.in. żurek, biała i śląska kiełbasa, jajka pod różną postacią, nadziewaną karkówkę, różne sałatki oraz słodkie wypieki. W iście świątecznej i rodzinnej atmosferze złożyliśmy sobie życzenia, a wszyscy goście otrzymali świąteczne upominki przygotowane przez podopiecznych ŚDS, a które mamy nadzieję że w trakcie świąt będą przypominać o tym, że jesteśmy i cieszymy się, że możemy się razem spotykać. Fotorelacja z tego dnia do obejrzenia w GALERII.

Życzenia Wielkanocne

życzenia Wielkanocne

Światowy Dzień Zespołu Downa w ŚDS

Światowy Dzień Zespołu DownaŚwiatowy Dzień Zespołu Downa - data 21 marca nie jest przypadkowa. Jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom (zamiast dwóch) w 21. parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady. Z tego powodu zespół Downa przez specjalistów nazywany jest trisomią chromosomu 21. Trisomia 21. chromosomu skutkuje niepełnosprawnością intelektualną, ale w stopniu lekkim lub średnim, a także zaburzeniami w budowie i funkcjonowaniu organizmu chorego. Zespół Downa występuje raz na 800-1000 urodzeń. Błędne jest jednak przekonanie, że częściej zdarza się u dzieci, których matki są w starszym wieku, około 40. roku życia.

Celem obchodzenia tego dnia jest przybliżenie i oswojenie ludzi z tematem zespołu Downa i pokazanie, że osoby z trisomią 21 są tacy jak my wszyscy. Są niesamowicie ciepłymi i uczuciowymi osobami, a ich radość, którą chętnie się dzielą, jest szczera i prosta. Choć nie zasilają PKB, to pełnią ważną rolę społeczną. Pokazują nam to co ważne, a czego często nie zauważamy w codziennej pogoni za pieniędzmi i sukcesami
Podczas Światowego Dnia Zespołu Downa można okazać solidarność z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną, udostępniając w mediach społecznościowych zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną. Stąd też społeczność ŚDS „Dom Tęcza” pokazała tego dnia, że pamięta i solidaryzuje się z wszystkimi osobami z Zespołem Downa na całym świecie.

Pamiętajmy o tym, że osoby z Zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne – oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji.

Chcesz pomóc ?

Przekaż nam 1% podatku

KRS 0000312965

lub wpłać pieniądze na konto:

PeKaO S.A.   17 1240 3246 1111 0010 2027 9751

 

Losowe zdjecia