Aktualności

Jestem niepełnosprawny - Mam Prawo Kochać i Żyć w Społeczeństwie

Szanowni Państwo

Miło nam poinformować, iż Stowarzyszenie MAKI działające na rzecz osób z niepełnosprawnością i autyzmem w Gnieźnie pozyskało środki finansowe na przeprowadzenie projektu pt.: "JESTEM NIEPEŁNOSPRAWNY- MAM PRAWO KOCHAĆ I ŻYĆ W SPOŁECZEŃSTWIE" – II Edycja, którego celem jest aktywizacja społeczna oraz przedstawienie dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną jako atrakcyjnych, pełnoprawnych obywateli naszego społeczeństwa. Poniżej wymieniamy działania, które będą realizowane w terminach wrzesień – listopad 2014r. Dokładne terminy zostaną do Państwa nadesłane po przeprowadzonej rekrutacji.
W ramach projektu serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy. Działania skierowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną opierać się będą na:

  • Treningu społecznym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, który odbywać się będzie w gnieźnieńskich liceach pod opieką psychologa i pedagoga, trening będzie obejmował zaprezentowanie przez osoby niepełnosprawne swoich praw oraz siebie jako pełnoprawnych obywateli;
  • Spotkaniu z internistą dla mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla chętnych uczestników wizytach kontrolnych w gabinecie lekarskim, ten rodzaj działań ma na celu profilaktykę jak i ochronę zdrowia i życia mężczyzn oraz przełamanie barier wiążących się z tym tematem;
    Ilość miejsc: 10 mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną
  • Treningu rodzicielskim przy użyciu symulatorów niemowlęcia, który jest skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Trening będzie prowadzony przy profesjonalnej współpracy trenerów oraz położnej, ma na celu zobrazowanie osobom niepełnosprawnym odpowiedzialnej i trudnej roli rodzicielskiej, jak i konsekwencji wynikającej z jej pełnienia oraz realną ocenę swoich możliwości w trakcie opieki nad niemowlęciem; oraz warsztatach z dr Izabelą Fornalik, która jest również seksuologiem i pedagogiem specjalnym. Warsztaty skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnością intelektualną będą obejmowały m.in. takie zagadnienia jak :
    -Być kobietą, być mężczyzną - co to oznacza?
    -Miłość, życie w związku, małżeństwo.
    -Zachowania seksualne i ich konsekwencje.
    -Macierzyństwo i ojcostwo- odpowiedzialność roli.
    Ilość miejsc: 21 osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Treningu dla osób niepełnosprawnych z korzystania z różnych instytucji, którego celem jest zapoznanie się z różnego rodzaju instytucjami, nabycie umiejętności samodzielnego korzystania z nich. W trakcie treningów każdy uczestnik odbędzie trening korzystania z komunikacji miejskiej oraz trening ekonomiczny. W ramach tych działań każdy uczestnik przejdzie 5 treningów takich jak:
    1) W trakcie trwania treningu dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną zdobędą umiejętność korzystania z poczty i banku. Będą miały możliwość porozmawiania z pracownikiem instytucji i dowiedzenia się w jaki sposób i jakie sprawy załatwia się w banku i na poczcie. Zdobędą umiejętność wypełnianiu druków do przelewu gotówki, zakładania konta bankowego, adresowania i wysyłania listu zwykłego i poleconego.
    2) W trakcie trwania treningu osoby niepełnosprawne będą miały możliwość nauki korzystania z poradni lekarskich. Zdobędą umiejętność mówienia o swoich problemach ze zdrowiem, zapisania się do lekarza specjalisty oraz poznają najważniejsze prawa i obowiązki pacjenta korzystającego z poradnictwa medycznego.
    3) W trakcie trwania treningu osoby niepełnosprawne zdobędą umiejętność korzystania z restauracji i kawiarni, poznają podstawowe zasady zachowania się w tych miejscach, korzystania z menu, zamawiania posiłków, oraz prawidłowego ich spożywania przy obsłudze sztućcy .
    4) W takcie treningu osoby niepełnosprawne poznają specyfikę działania placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną . Będą miały możliwość porozmawiania z pracownikiem. Zdobędą wiadomości gdzie i jakiej pomocy mogą szukać ze względu na problem jaki będą mieć w danej sytuacji.
    5) Osoby niepełnosprawne skorzystają z usług instytucji kulturowych jak kino czy teatr. Samodzielnie wybiorą repertuar , zakupią bilety. Poznają zasady zachowania się w tych miejscach.
    Trening ten ma za zadanie przygotowania dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualna do możliwie jak najpełniejszego i jak najbardziej samodzielnego życia w społeczeństwie. Pokaże tym osobom możliwości korzystania z instytucji, pozwoli również na stanie się członkiem społeczności poprzez naukę korzystania z jej wytworu.
    Ilość miejsc: 24 osoby z niepełnosprawnością intelektualną
  • Nagraniu spotu „JESTEM NIEPEŁNOSPRAWNY – MAM PRAWO KOCHAĆ I ŻYĆ W SPOŁECZEŃSTWIE" z osobami niepełnosprawnymi, której celem jest pokazanie tym osobom siebie jako atrakcyjnych kobiet i mężczyzn, jak również poprzez nagrany spot chcemy przełamywać stereotypy panujące w społeczeństwie na temat osób niepełnosprawnych. Uczestnicy sesji skorzystają również ze stylizacji pod okiem fryzjera i kosmetyczki .
    Ilość miejsc: 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • W ramach projektu chcemy również postawić na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych, dlatego zostaną zorganizowane spotkania z doradcą zawodowym oraz szkolenie informatyczne, które mogą pomóc w ich zawodowym usamodzielnieniu się.
    Ilość miejsc: 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Szkoleniu „Mediacje – sposób na pokojowe rozwiązywanie konfliktów", skierowane jest ono dla osób pracujących na co dzień w placówkach z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
    Ilość miejsc: 20 pracowników na co dzień pracujących w placówkach zajmujących się osobami z niepełnosprawnością intelektualną
  • Szkoleniu „Zachowania agresywne i autoagresywne osób z niepełnosprawnością intelektualną", skierowane jest ono dla osób pracujących na co dzień w placówkach z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
    Ilość miejsc: 20 pracowników na co dzień pracujących w placówkach zajmujących się osobami z niepełnosprawnością intelektualną

Działania związane z projektem odbywać się będą w siedzibie Stowarzyszenia MAKI, w której również mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy „Dom Tęcza" przy ulicy Zabłockiego 12 w Gnieźnie. Prosimy Państwa o kontakt w sprawie potwierdzenia chęci uczestnictwa pod numer tel. (61) 223-11-90 w godz. Od 8 do 14 oraz wypełnienia formularza zgłoszeniowego (liczy się kolejność zgłoszeń) i przesłania go na adres: Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza" ul. Zabłockiego 12, 62-200 Gniezno do dnia 10.09.2013r. lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA). W przypadku zgłoszenia chęci uczestnictwa w projekcie będziemy Państwa na bieżąco informować o dalszych terminach i odbywających się w nich działaniach oraz potrzebnych dokumentach.
(Wszelkiego rodzaju wymagane dokumenty jak: zgoda na udział w projekcie, zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności uczestnik dostarcza przed przystąpieniem do działań i JEST TO WARUNKIEM UCZESTNICTWA W PROJEKCIE).

"Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Samorządu Województwa Wielkopolskiego"

szczegółowych informacji udziela:
Magdalena Szot tel. 793 368 672

Pliki do pobrania:

ikona wordFormularz zgłoszeniowy (621 kB)

 

"Projekt współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego"

 

 

Chcesz pomóc ?

Przekaż nam 1,5 % podatku

KRS 0000312965

1 5 procent

lub wpłać pieniądze na konto:

PeKaO S.A.   17 1240 3246 1111 0010 2027 9751

 

Losowe zdjecia