W ramach projektu Ostatnia Mila 3.0 odbyła się 28.09.2017r. wycieczka do pięknego miasta jakim jest Wrocław. We Wrocławiu uczestnicy wzięli udział w zwiedzaniu Panoramy Racławickiej.
PANORAMA RACŁAWICKA we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Uczestnicy mogli również zobaczyć Małą Rotunde, jest to specjalnie dobudowane pomieszczenie do którego wchodzi się z holu głównego, w którym ukazuje się historyczne aspekty bitwy pod Racławicami. Wejście do niej znajduje się za kasą biletową, obok wejścia na platformę widokową. W środkowej części rotundy prezentowana jest plastyczna mapa terenu, powtarzająca układ topograficzny rejonu, na którym odbywała się bitwa racławicka. Po wyjściu z Panoramy dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną podziwiały Pomnik ofiar Katynia. Dla upamiętnienia narodowej tragedii, staraniem członków rodzin zamordowanych, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, wzniesiony został w latach 1994-2000 roku pomnik, ku czci pomordowanych w latach 1939-47. Zaprojektowany został przez Tadeusza Tchórzewskiego, laureata ogólnopolskiego konkursu. Aby pomnik stanął, potrzeba było wiele lat, ogromnego wysiłku, niezliczonych godzin poświęconych zbieraniu funduszy i kompletowaniu dokumentacji. Wiele problemów było z uzyskaniem od władz miasta odpowiedniej lokalizacji. Pomnik zajmuje obszar 380 m kw. To krzyż ułożony z szarej kostki granitowej. Liczba kostek odpowiada liczbie zamordowanych – ponad 22 tysiące. Cztery postumenty tworzą symboliczny grobowiec. W centrum grobowca, na symbolicznej mogile jest rzeźba „Pieta Katyńska” ukazana jako Matka – Ojczyzna, opłakująca zamordowanych synów.
Nad całością od strony wschodniej wznosi się najwyższy postument z rzeźbą Anioła Śmierci. Bolejąca Matka wznosząc wzrok ku Aniołowi Śmierci zdaje się pytać o sens tej zbrodni. Anioł jakby w odpowiedzi wskazuje mieczem z gwiazdą NKWD, na umieszczoną poniżej inskrypcję w języku polskim. Pomnik odsłonięto 22 września 2000 roku, w 2002 roku oświetlono go. Przystając choć na chwilkę przy pomniku, można oddać cześć zamordowanym w Katyniu.
Chcesz zobaczyć więcej, przejdź do GALERII
Chcesz pomóc ?
Przekaż nam 1,5 % podatku
KRS 0000312965
lub wpłać pieniądze na konto:
PeKaO S.A. 17 1240 3246 1111 0010 2027 9751