“Patrzę dalej - za horyzont” - oto hasło XVI Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych, które odbyły się w dniach 12-14 września 2018 w nadmorskiej miejscowości Łazy. Organizatorem Warsztatów było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Koszalinie. Jest to wydarzenie kulturalne, które ze względu na swą atrakcyjność i oryginalność przyciąga co roku coraz liczniejsze rzesze osób z niepełnosprawnościami z całej Polski. Warsztaty artystyczne organizowane w Łazach obfitowały w możliwość kontaktu ze sztuką oraz rozwijały twórcze pasje z zakresu wielu dziedzin artystycznych.
W 2018 roku w Plenerze wzięło udział ponad 500 osób, w tym znaczna większość z niepełnosprawnością intelektualną z Warsztatów Terapii Zajęciowej, ze Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej oraz Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych z 11 województw naszego kraju.
Uczestnicy Warsztatów jak co roku mieli szeroki wachlarz możliwości wyrażania swych emocji przez sztukę. Dla przybyłych do Łaz zorganizowane zostały warsztaty fotograficzne, teatralne, rękodzielnicze, tworzenia biżuterii z guzików, recyklingowe-drugie życie koszulki, transferu na materiale, muzyczne, malarskie technika olejną, wizażu i fryzjerstwa, relaksacyjne, wikliniarskie, linorytu, kolażu, string – art., list w butelce, tkaniny, udzielania pierwszej pomocy, rękodzieła, filmowe, integracyjne pt. “Moda z odzysku”, florystyczne oraz innych twórczych zajęciach zapewnionych przez organizatora. W 4 namiotach tematycznych uczestnicy Warsztatów mieli możliwość zaprezentowania swoich szczególnych osiągnięć, sukcesów. Stowarzyszenie MAKI w jednym z namiotów miało okazję zaprezentować swoje prace, jak również uczestnicy ŚDS podzielili się umiejętnością tworzenia mozaiki ze szkła witrażowego. Odbyła się również wieczorna dyskoteka, jedną z większych atrakcji były również pokazy militarne oraz spacer nad morzem. Podczas podsumowania XVI Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych dwoje z naszych podopiecznych zdobyło nagrody m.in. p. Mateusz N. otrzymał II miejsce za obraz namalowany farbą olejną oraz p. Amanda Ł. zajęła III miejsce za strój pt. „Moda z odzysku”. Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość integracji, ale przede wszystkim możliwość zdobycia nowych umiejętności, którymi chętnie podzielimy się z naszymi kolegami i koleżankami z Domu Tęcza.
Chcesz zobaczyć więcej, przejdź do GALERII
Chcesz pomóc ?
Przekaż nam 1,5 % podatku
KRS 0000312965
lub wpłać pieniądze na konto:
PeKaO S.A. 17 1240 3246 1111 0010 2027 9751